צלילת מערות במקסיקו

הקדמה – איך הן נוצרו

המערות הידועות לצלילה במקסיקו (במקסיקו ידועות כסנוטס – senotes), הן בעצם בולענים שעם השנים התחברו למערכת מערות ענפה המתפרשת על אזור גדול בחצי האי יוקטן. בעבר האזור היה קרקעית ים מלאה בשוניות אלמוגים ודגה, בעכבות רעש אדמה שפקד את האזור הקרקעית התרוממה מעל לפני הים וכתוצאה מכך נעלמה הדגה והאלמוגים מתו והתאבנו. עם השנים מי גשמים חלחלו לשכבת הסלע ויצרו מערות תת קרקעיות, במקומות מסוימים האדמה פשוט קרסה והשאירה חור באדמה (כפי שניתן לראות בתמונה).
מיקום

הסנוטס מפוזרות על שטח גדול מאוד בחצי האי יוקטן שבמזרח מקסיקו. עד היום ידוע על בערך שלושה קילומטרים של מערות שרק חצי ממה שידוע מופה על ידי צוללנים מוסמכים לצלילת מערות. אני אישית צללתי בחמישה סנוטס באזור טולום – עיר חוף בצדה המזרחי של מקסיקו – הצד הקריבי. שם יש ריכוז גדול של סנוטס וגם הרבה מועדוני צלילה שמציעים דילים לצלילות סנוטס. המרחק בין מועדוני הצלילה לסנוטס יכול לנוע עד כחצי שעה נסיעה בטנדרים של מועדוני הצלילה.

תנאי צלילה

אם עשיתם בקורס כוכב ראשון את הצלילות הראשונות שלכם  בבריכה, אז אולי תוכלו להבין את ההרגשה איך זה לצלול במים רגועים ללא זרמים או סחף, מים מתוקים עם פחות התנגדות של

שלט אזהרה לקטע מערה צר המסוכן לצלילה

שלט אזהרה לקטע מערה צר המסוכן לצלילה

ציפה והדבר הכי טוב בצלילה הראות הכל כך צלולה בתוך המים. אבל בנוסף לכל אלו מתווספים תנאים שיכולים להקשות על הצלילה כגון: טמפרטורת מים נמוכה (כ-24 מעלות כשאני צללתי) דבר המצריך חליפת צלילה של לפחות חמישה מילימטר ובנוסף הייתי ממליץ  על כובע צלילה, נעלי צלילה וכפפות. חושך מוחלט ברגע שנכנסים מפתח הבולען לכיוון המנהרה, חושך ברמה שלא תראו את כף היד שלכם אם היא תהיה מולכם (ראו בתמונה) מה שמחייב פנס צלילה. למישהו מכם יש בעיה עם קלסטרופוביה? אם כן הייתי עובר לפוסט אחר, המנהרות בעלות טופוגרפיה משתנה, הן יכולות להתחיל מבריכה גדולה בכניסה עם מים צלולים והרבה אור ובירידה של כמה מטרים לכיוון המנהרה אתה יכול למצוא את עצמך צולל בין נטיפים מתחת למים, בולדרים ענקיים שהתנתקו מתקרת המערה או מדפנותיה, חללים צרים וגובה משתנה שכמובן ברגע שנכנסתם למערה אין דבר כזה עליית חירום כי יש תקרה מעליכם. אבל אל תלחצו צוללני מערות מנוסים מיפו את המנהרות ומיקמו שלטים במקום שאין כניסה למנהרות צרות מדי שקרוב לודאי לא תצאו מהן (ראו שלט בתמונה). מה גם שאתם עם מדריך שצולל במנהרות האלה לפחות כמה שנים מטעם

מועדון הצלילה.
עלויות

אז ככה, המחירים מתייחסים למועדוני צלילה בעיר טולום שם יצאתי לצלילות בסנוטס. אמנם יצאתי לצלילות דרך שני מועדונים אך ביצעתי סקר שוק שכלל כמעט את כל מועדוני הצלילה באזור, כולם מציעים בין שתיים לשלוש צלילות בסנוטס שונים והמחירים נעים בין 80$-150$.

הסמכות מיוחדות לצלילת מערות

לצלילות דרך מועדוני הצלילה מספיק כוכב אחד (Open Water Diver) הצלילות ברוב הסנוטס מגיעות לעומק של עד כחמישה עשר מטרים וכמובן שיוצאים עם המדריך ועוד קבוצה של אנשים ככה שאין פה מגבלה. בסנוטס מסויימות שעומקן מגיע לשלושים וחמש עד חמישים מטר (לדוגמא the pit senotes) כבר תצטרכו הסמכת שני כוכבים. יש אזורים בכל מערכת המערות הללו שרק צוללני מערות עם הסמכה מיוחדת מורשים לצלול שם והכניסה לשם היא בגדר סיכון ממשי (זוכרים את השלט מלמעלה), מה גם שאף מועדון לא ייקח אחריות וייתן לכם להיכנס לשם.

You may also like...